Terapia polega na prowadzeniu  specjalnie dobranych – dostosowanych do typu wady i wieku małego pacjenta – ćwiczeń korekcyjnych. W czasie terapii korygowania wad postawy ważne jest  wzmocnienie mięśni posturalnych, mięśni brzucha, grzbietu i prostowników nóg. Ćwiczenia mają na celu poprawienie ogólnej  sprawności i wydolności dziecka.

 

Najczęstsze wady postawy:

  • skrzywienia boczne kręgosłupa

  • plecy okrągłe, płaskie, wklęsłe

  • kolana koślawe

  • stopy płaskie, szpotawe, płasko-koślawe

  • klatka piersiowa kurza, płaska

Korekcja wad postawy

Rehabilitacja ortopedyczna ma na celu przywrócenie funkcji narządu ruchu oraz aktywności życiowych utraconych w efekcie wypadków i chorób, a także zmian wrodzonych i nabytych układów: kostnego, stawowego oraz mięśniowego.

Rehabilitacja ortopedyczna dotyczy osób w trakcie lub po zakończeniu leczenia ortopedycznego:

  • wad wrodzonych i rozwojowych narządu ruchu powstałych w życiu płodowym, po urodzeniu, w okresie wzrostu, rozwoju i starzenia się człowieka,
  • zapaleń i następstw zapaleń swoistych, nieswoistych i odczynowych narządu ruchu,
  • zniekształceń i dysfunkcji narządu ruchu po porażeniach wiotkich i spastycznych,
  • następstw urazów narządu ruchu,
  • następstw choroby zwyrodnieniowej narządu ruchu,
  • po operacjach naprawczych narządu ruchu, przede wszystkim implantacji protez stawowych,
  • następstw chorób nowotworowych narządu ruchu,
  • następstw zaburzeń hormonalnych, odżywczych i chorób układowych w obrębie narządu ruchu.

Rehabilitacja ortopedyczna

Rehabilitacja neurologiczna polega na doprowadzeniu do pełnej sprawności pacjenta dotkniętego urazem neurologicznym lub jego całkowitego wyleczenia. Rehabilitacja pozwala pacjentom odzyskać zdolność do wykonywania pracy, czy ponownie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i samodzielności w codziennym życiu.
W rehabilitacji neurologicznej stosowane są różne ćwiczenia w pozycji siedzącej, leżącej lub stojącej, których zadaniem jest poprawa siły mięśni, koordynacji ruchowej. Przy tego rodzaju rehabilitacji stosuje się również reedukację chodu, poprawę motoryki twarzy, ust i języka i wiele innych.

Rehabilitacja neurologiczna

Powięź jest to elastyczna struktura zbudowana z tkanki łącznej, której poszczególne elementy otaczają całe nasze ciało i jego poszczególne narządy. Powięź powierzchowna znajduje się pod skórą umożliwiając jej przesuwanie względem tkanek znajdujących się pod nią, natomiast powięź głęboka otacza wszystkie mięśnie, ścięgna, więzadła, nerwy a także narządy wewnętrzne.
Żeby zrozumieć dlaczego zaburzenia powięziowe wpływają na powstawanie dolegliwości nawet leżących daleko od ich źródła wystarczy zbyt mocno zacisnąć pasek u spodni uniemożliwiając wysuwanie się koszuli . „Sklejenie” paska i koszuli razem uniemożliwi uniesienie ramienia lub doprowadzi do rozerwania garderoby w najsłabszym jej miejscu. Przekładając to na zaburzenia klinicznym oznacza to ograniczenie ruchomości lub uraz w obrębie mięśni stawów lub kręgosłupa.  
Skuteczną metodą postępowania w tych przypadkach może okazać się właśnie terapia powięziowa, która nie szuka przyczyn dysfunkcji tylko w obszarze występujących dolegliwości, ale także w całym narządzie ruchu.
 

Do najczęstszych zastosowań tej metody należy:

– zespół bólowy łokcia tzw „łokieć tenisisty”, „łokieć golfisty”

– nieswoiste bóle pleców i  kręgosłupa

– zespoły przeciązeniowe stawów kolanowych, barkowych i biodrowych

-bóle głowy

Terapia powięziowa

Kinesiotaping (Kinesiology Taping), zwany także plastrowaniem dynamicznym, to jedna z metod terapeutycznych wykorzystywanych przez fizjoterapeutów. Jest to oklejanie specjalnymi, elastycznymi taśmami ściśle określonych obszarów ciała.

Kinesiotaping to technika plastrowania używana przez sportowców i fizjoterapeutów w leczeniu dolegliwości ze strony mięśni i stawów. Efektem stosowania taśmy kinezjologicznej jest m.in. złagodzenie bólu, zniesienie obrzęków i poprawa krążenia.

Plastry można naklejać na prawie wszystkiego części ciała. Charakteryzują się tym, że ich przyklejenie nie usztywnia ani nie zakłóca przebiegu ruchu, umożliwia natomiast dynamiczną pracę skóry wraz z przyklejoną taśmą.

 

Kinesiotaping

UMÓW WIZYTĘ

Zadzwoń: +48 732 066 376 lub umów się online

Usługi

Masaż

Masaż to zespół ruchów za pomocą których uciska się tkanki w celach relaksacyjnych, leczniczych, przeciwobrzękowych lub przygotowujących do wysiłku fizycznego.

Wyróżniamy różne rodzaje masażu. W naszym gabinecie świadczymy usługi masaży:

Masaż leczniczy

To zabieg terapeutyczny, dlatego na początku warto sprawdzić samego masażystę i jego kompetencje. W tego rodzaju masażu wykorzystuje się techniki znane z masażu klasycznego, ale w grę wchodzi także terapia manualna. Stosuje się go, aby złagodzić sztywność, ból i napięcie mięśni. Poza tym ważne jest tu także łagodzenie napięcia psychicznego. Masaż leczniczy często jest także uzupełnieniem rehabilitacji. Daje doskonałe rezultaty przy schorzeniach lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. Dodatkową korzyścią jest lepsze ukrwienie obszarów masowanych, usunięcie zastojów żylnych i limfatycznych oraz pobudzenie procesów przemiany materii.

Masaż tkanek głębokich

To również masaż leczniczy. Nazywany również masażem głębokim lub masażem mięśni głębokich, jest bezpieczną i nieinwazyjną terapią manualną, mającą na celu zmniejszenie i rozluźnienie napięcia powstałego w mięśniach i przywrócenie płynności ruchów pacjenta.

Dla kogo: Dla osób z bólami mięśniowymi, sztywnością w ciele, napięciami mięśniowymi i dolegliwościami związanymi z kręgosłupem.

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny wykonywany jest w celu odprężenia, usprawnienia krążenia krwi i przyspieszenia przemiany materii. Zabieg ten poprawia jędrność i elastyczność skóry. Podczas masażu relaksacyjnego stosuje się techniki rozluźniające, dzięki czemu masaż działa uspokajająco. Ruchy głaskania poprawiają ukrwienie, ruchy rozcierające pomagają w usuwaniu obrzęków i redukcji cellulitu. Czas trwania masażu wynosi średnio 60 minut.

Dla kogo: dla wszystkich, którzy chcą się odstresować, zmniejszyć napięcia mięśniowe wywołane zmęczeniem i siedzącym trybem życia.

Masaż klasyczny

W masażu klasycznym wykorzystuje się więcej technik i chwytów niż w masażu relaksacyjnym. Terapeuta posługuje się nie tylko głaskaniem, rozcieraniem i ugniataniem, ale też wyciskaniem, uderzaniem, wstrząsaniem oraz wibracją. Masaż klasyczny jest mocniejszy oraz bardziej intensywny od relaksacyjnego. Masaż wykonywany jest na rozluźnionych mięśniach i nie powinien być bolesny. Każdy ruch powtarzany jest wielokrotnie, zgodnie z określoną kolejnością.

Dla kogo: dla osób zestresowanych, cierpiących na bezsenność, bóle głowy, odczuwających zmęczenie i napięcie mięśni.

Masaż sportowy

To masaż nie tylko dla sportowców, choć nazwa ma tu oczywiście znaczenie. Jego głównym zadaniem jest przyśpieszenie regeneracji mięśni. Techniki masażu sportowego mają także poprawiać krążenie krwi w naczyniach włosowatych tkanki mięśniowej (chodzi o transport substancji odżywczych i szybszą naprawę mięśni) oraz usprawnić uwalnianie w organizmie takich związków jak prostaglandyny, które odgrywają dużą rolę w procesie gojenia tkanek. Masaż sportowy wykorzystuje klasyczne metody masażu leczniczego, ale jest wykonywany zdecydowanie silniej i energiczniej. Wszystko dlatego, że jego celem jest przygotowanie ciała do wysiłku oraz osiągania maksymalnych wyników sportowych, usuwania bólu mięśniowego, napięć bądź likwidacji kontuzji. To także podstawowy element odnowy biologicznej.

Dla kogo: Przede wszystkim dla sportowców i osób, które potrzebują regeneracji mięśniowej. Przyda się także tym, którzy wrócili do treningów po przerwie i czują, że ciało potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Masaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia obrzęków limfatycznych. Ponadto pomaga walczyć z cellulitem. Dodatkowo doskonale poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny oraz wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Podczas masażu stosuje się takie techniki jak głaskanie, ugniatanie przepychające, uciski oraz wyciskanie. Wszystko to przeprowadza się wzdłuż naczyń limfatycznych albo w kierunku najbliższych węzłów chłonnych.

Dla kogo: dla osób z wodnym cellulitem, problemami z obrzękami oraz tzw. ciężkimi nogami, dla osób ze słabym krążeniem (zapobiega powstawaniu żylaków) oraz dla tych, którzy chcą wzmocnić organizm po chorobie lub zlikwidować skurcze i bóle w nogach.
 
Masaż bańką chińską
Pochodzi z Chin. Tamtejsi obywatele stosowali bańki w lecznictwie. Podobnie zresztą jak kilkanaście lat temu nasze babki. Dziś jednak największą popularność masaż bańką chińską zyskał w zabiegach mających na celu redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu. Bańka chińska działa na zasadzie zasysania skóry, dzięki czemu dość mocno masowana jest tkanka podskórna ud, pośladków czy brzucha (to zwykle tam umiejscawia się cellulit). W trakcie zabiegu przyśpiesza również krążenie krwi masowanych miejsc, wpływając na przemianę materii, a tym samym przyczyniając się do rozbijania tkanki tłuszczowej. Masaż trwa 15–30 minut, powinien być wykonywany seriach po 10–12 zabiegów. Powinno się go wykonywać dwa razy w tygodniu. Efekty masażu bańką chińską są widoczne po wykonaniu całej serii zabiegów

Uwaga na przeciwwskazania. Należą do nich: ciąża, menstruacja, żylaki, problemy z naczynkami, zaburzenia krzepliwości krwi, zapalenie stawów, stany zapalne skóry.

Dla kogo: Dla osób, które walczą z nieestetyczną tkanką tłuszczową oraz cellulitem.
 
Masaż twarzy

Masaż twarzy to tak naprawdę masaż twarzy, szyi i dekoltu. Wykonuje się go z wykorzystaniem ruchów masażu klasycznego i punktowego. Ma na celu wygładzenie i ujędrnienie skóry oraz zapobieganie powstawaniu zmarszczek. Masaż twarzy pobudza krążenie i dotlenia tkanki.

Terapia manualna

Terapia manualna jest metodą leczniczo-diagnostyczną polegającą na wspomaganiu leczenia schorzeń narządów ruchu, w szczególności przy chorobach kręgosłupa oraz zwyrodnieniach stawów. Wykorzystywana jest zarówno w ortopedii i rehabilitacji, a także reumatologii oraz neurologii. Terapia manualna ma na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów oraz zminimalizowanie dolegliwości bólowych. Fizjoterapeuta poprzez ucisk odpowiednich punktów na ciele, stosując różne techniki terapii tkanek miękkich dociera do miejsc bolesnych i przywraca równowagę mięśniową. Terapia manualna może być pomocna w leczeniu stawów, które nie mają odpowiedniej ruchomości i zakresu ruchu. To ograniczenie może powodować dyskomfort, ból, zmianę prawidłowych wzorców postawy oraz wzorców ruchowych. Terapeuta zmniejsza napięcie mięśniowe, zwiększenia ich elastyczność i przywraca ruchomość sztywnych stawów, aby przywrócić pacjentowi prawidłowy ruchu bez bólu.

W naszym gabinecie w terapii manualnej pracujemy przede wszystkim TERAPIĄ MANUALNĄ KALTENBORN-EVJENTH CONCEPT.

Jest to kompleksowa metoda badania i leczenia pacjentów z chorobami stawowo-nerwowo-mięśniowymi. Obecnie metoda ta stanowi jeden z najbardziej rozpowszechnionych na świecie fizjoterapeutycznych systemów leczniczych.